זכות השתיקה

למדו על הזכות השתיקה הבסיסית העומדת לרשות הנאשמים והנחקרים

אחת הזכויות הבסיסיות והראשוניות ביותר העומדות לרשותו של כל אזרח הנמצא בחקירה משטרתית היא זכות השתיקה. אנו בוודאי מכירים את הסצנות הטלוויזיוניות בהן במעצרו של אדם מוקראות לו זכויותיו והזכות הראשונה היא הזכות לשמור על שתיקה. בבסיסה, הזכות לשמור על שתיקה בחקירה נועדה למנוע מאדם הפללה עצמית כאשר הוא נתון בחקירה משטרתית או בחקירה של זרוע ממשלתית אחרת וכך כאשר אדם נשאל שאלה על ידי חוקריו והוא חושש שמא התשובה עלולה להפליל אותו, יש לו הזכות לשמור על שתיקה.

רבים עלולים אולי לעוות את כוונת החוק ולראות בזכות לשמור על שתיקה בחקירה כזכות שלא להשיב לאף אחת משאלות החוקרים, אך למעשה החוק מתיר לכל אזרח להשתמש בזכות לשמור על שתיקה רק במקרים בהם התשובה אכן עלולה להוביל להפללה עצמית ולא להפללה של כל אדם אחר. למעשה החוק בנוי כך שעל כל אדם הנתון בחקירה יש את החובה להשיב לשאלות החוקרים ולסייע לחקירה ורק במקרים בהם יש חשש להפללה עצמית, אפשר לסרב להשיב מבלי לחשוש כי הסירוב יוביל להשלכות כלשהן או לעונש.

זכות השתיקה על פי החוק

מכיוון שהחוק בעולם המערבי דוגל בכך שאדם הוא חף מפשע אלא אם הוכח אחרת, קיימת על המדינה ועל רשויות החוק חובת ההוכחה ואותה חובה לא קיימת על הנאשם ולכן אי אפשר לחייב אדם להעיד נגד עצמו ורק במקרים בהם אדם מעיד נגד עצמו מתוך רצון חופשי, יקבל בית המשפט את ההודאה והעדות וישתמש בהן על מנת לקבוע פסק דין.

מכיוון שהחקירה המשטרתית נערכת בתחנת המשטרה ומכיוון שלמשטרה יש את הכלים החוקיים להשתמש בתחבולות על מנת להוביל נאשם לענות לשאלות, החוק מבקש למעשה למנוע מקרים של הודאות שווא שניתנו מתוך מצוקה נפשית, שנגרמה בעקבות הלחצים בהם מושם אדם אשר נמצא בחקירה משטרתית. יחד עם זאת במערכת החוק בישראל כבר נערכו דיונים שניסו למשל לצמצם את זכות השתיקה בחקירה לאישי ציבור, מתוך ההבנה כי בלא מעט מקרים אישי ציבור ניצלו לרעה את אותה הזכות ולמרות זאת, כיום זכות השתיקה בחקירה עומדת לרשותם של כל אזרחי המדינה, אישי ציבור ואנשים פרטיים.

כל אדם אשר מוצא עצמו בתוך חקירה משטרתית ואינו בטוח על אילו שאלות להשיב ואילו תשובות עלולות להפליל אותו, רשאי לשמור על זכות השתיקה וכמובן ליצור קשר מיידי עם עורך דין פלילי שידע לייעץ ולהורות לו על אילו שאלות להשיב ומתי לשמור על זכות השתיקה. אותו עורך דין ידע להסביר ללקוח מתי ישנו חשש ממשי כי התשובה עלולה להפליל אותו ומתי כדאי ומומלץ לחשוד או לנחקר להשיב על השאלות על מנת לשתף פעולה עם המשטרה ולמנוע את חיזוק הרא

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support