מעצר ימים

מה זה מעצר ימים?

מעצר ימים הינו מעצר של חשוד בעבירה פלילית אשר המטרה היא אינה ענישתו של החשוד אלא מניעת שיבוש הליכי חקירה או משפט ומניעת ביצוע של עבירות נוספות ומסוכנות על ידי החשוד.

מעצר ימים כשמו כן הוא, הינו מעצר אשר ניתן בשלב של לפני הגשת כתב האישום כנגד החשוד והא יכול להעשות בשתי דרכים:

  • מעצר ללא צו של שופט – מעצר ע"י איש משטרה (שוטר), אשר מעביר את החשוד בביצוע עבירה פלילית לבית המשפט לצורך הארכת מעצרו.
  • מעצר בצו של שופט – מעצר זה הינו מעצר ע"י צו של שופט אשר ניתן באמצעות בקשת המשטרה. גם כאשר נעצר החשוד ע"י צו של שופט, יש להביאו בהקדם אל מול שופט על מנת להאריך את המעצר.

מעצר ימים שואב את כלליו מחוק המעצרים הקרוי בשפה המשפטית "סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו- 1996" וראוי לציין כי החוק האמור עוסק בין היתר בסמכויות העיכוב על ידי המשטרה, מעצר לאחר הגשת כתב האישום (מעצר עד תום ההליכים) ועוד נושאים אשר לא ניגע בהם במאמר זה.

כפי שצוין לעיל,  מעצר ימים הינו מעצר שלפני הגשת כתב האישום ומטרתו הינה לחקור את החשוד בגין חשד סביר לביצוע עבירה פלילית מסוג עוון או פשע. אחד ההבדלים שבין מעצר ע"י שוטר ללא צו שופט לבין מעצר ע"י צו של שופט, נטוע בכך כי שוטר יכול לעכב חשוד עפ"י החוק רק לארבע שעות וכי עליו להביא את החשוד בעבירת עוון או פשע לתחנת המשטרה בהקדם, שם ניתן להאריך את מעצרו עד ל- 24 שעות וזאת ע"י קצין ממונה ולאחר מכן להביאו בפני שופט. מאידך כשעומד צו של שופט כנגד חשוד, יש אומנם חובה להביא את החשוד לבית המשפט בהקדם וזאת תוך 24 שעות אך במקרה הזה צו המעצר כשלעצמו הינו ל-24 שעות ואין חובה שהחשוד יפגוש בקצין ממונה.

החוק קובע כי יש להביא עצור לפני שופט לשם הארכת מעצרו תוך זמן קצר בתוך 24 שעות ממועד המעצר למעט חריגים אשר נקבעו בחוק כגון: חשודים בעבירות ביטחון וריגול, קטינים ועוד.

כאשר מובא החשוד לפני שופט, רשאי  השופט לצוות על הארכת מעצרו של החשוד בעבירה מסוג עוון או פשע לתקופות שונות ועד 30 ימים סה"כ, אם התקיים חשד סביר לביצוע עבירה ע"י החשוד ואם התקיימה אחת העילות הבאות:

  • שיבוש הליכי חקירה או משפט – חשש כי החשוד עלול להשפיע או לדבר עם מי מהמעורבים או המתלוננים או החשודים האחרים.
  • מסוכנות – חשש כי החשוד מסכן בטחונו של אדם, ביטחון הציבור או ביטחון המדינה.
  • הליכי חקירה שלא ניתן לקיימם אלא אם החשוד במעצר – מדובר על הליכים שונים כגון הכנסת מדובב לתאו של החשוד.

מעצר ימים הינו חלק חשוב ומהותי בהליך הפלילי שעשוי להיות משמעותי והר אסון עבור החשוד בהמשך . מעצר ימים זהו נקודת הזמן בה נחקר החשוד אשר אינו מודע כלל לזכויותיו ועלול למצוא את עצמו במעגל אימים ובתחושות קשות ולחוצות ועל כן עלול לסבך ולהפליל את עצמו מבלי שהתכוון לכך.

לפיכך במידה ונעצרת ו/או עוכבת, אתה או מי מקרוביך, עליך להתעשת באופן מהיר, וליצור קשר עם עורך דין פלילי ולקבל ייעוץ וליווי משפטי הולם וכמו גם ליווי בעת הבאתך להארכת מעצר. יצוין כי זכות ההיוועצות עם עורך דין פלילי הינה זכות יסוד של עצור ויש לאפשר לו זאת בהקדם האפשרי.

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support