סגירת תיק פלילי

הסיבות לסגירת תיק פלילי – גניזת תיק פלילי מהעדר ראיות, חוסר עניין לציבור או מטעמי חוסר אשמה

בעולם המשפטי בישראל אנו עדים לא מעט לתיקים פלילים אשר המערכת המשפטית מחליטה לסגור, דבר אשר מוכר כסגירת תיק פלילי או גניזת תיק פלילי ומשמעות הדבר עבור הנאשם בעבירה ביטול כלל האישומים נגדו, סגירת ההליכים ובעקבות כך גם לא מתבצע כל רישום פלילי במשטרה. מכיוון שכל מעורבות בחקירה פלילית גוררת מיידית רישום פלילי, עבור הנאשמים אין תוצאה טובה יותר מאשר סגירת תיק פלילי אך על פי חוק יש שלוש נסיבות או מקרים שרק בעקבותיהם ניתן לסגור תיק פלילי.

העילות לסגירת תיק פלילי

העילה הראשונה לסגירת תיק פלילי היא העדר ראיות או שכמות הראיות שעומדות בתיק אינן מספיקות. המשטרה היא זו שאחראית על איסוף הראיות כנגד נאשם והתובע מטעם הפרקליטות או המדינה אחראי לקבוע האם סופקה תשתית ראייתית מספיקה על מנת להביא את התיק בפני בית משפט פלילי ולכן גם במקרים בהם ישנן חשדות כי הנאשם אכן ביצע את העבירה, כל עוד הראיות אינן מעידות על ביצוע העבירה באופן חד משמעי או לפחות כזה המספיק לתביעה, יוחלט על סגירת התיק.

עילה שנייה לסגירת תיק פלילי היא חוסר עניין לציבור, כאשר התובע מטעם הפרקליטות מחליט האם מדובר בעבירה הגוררת עניין בציבור. במקרים אילו, כמעט ואין חשיבות לאשמתו של הנאשם בעבירה וגם נאשמים אשר אשמתם הוכחה יכולים לזכות בסגירת תיק פלילי כל עוד מדובר בעבירה פעוטה כמו שימוש בסם בכמויות קטנות או עבירת אלימות פעוטה וחד פעמית.

העילה השלישית והאחרונה לסגירת תיק פלילי היא סגירת תיק פלילי מטעמי חוסר אשמה ומבין שלושת המקרים, זוהי התוצאה הטובה ביותר עבור הנאשם משום שהיא מצהירה על פי חוק כי הנאשם לא ביצע את העבירה המיוחסת לו. למעשה מדובר במקרים בהם לאחר עיון בחומר הראיות וביתר הנתונים המופיעים בתיק, התביעה הגיעה למסקנה כי הנאשם חף מפשע ואין כנגדו בדל של ראיות .

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support