עבירות מחשב

יחס החוק לעבירות שנעשו באמצעות מחשב, כגון חדירה ופריצה למחשבים, הפצת וירוסים ושיבוש פעולות מחשב, זיוף והימורים באינטרנט

בישראל החוק המעגן ומפרט מהי למעשה עבירת מחשב ומסדיר יחד את המושגים הקשורים לתחום המחשב והמידע על פי חוק וגם נוגע לתיקוני חקיקה קודמים ולדיני נזיקין הוא חוק המחשב אשר נחקק בשנת 19955. למעשה מדובר בחוק עם סנקציות פליליות המפרט את סוגי עבירות המיחשוב ואת עונשי המאסר לכל עבירה הנעים בין 3 ל- 5 שנים.

בניגוד למה שרבים אולי חושבים, חוק המחשבים לא נוגע רק לעבירות של חדירה למחשב או פריצה למחשב ולמאגרי מידע ממוחשבים אלא לכל עבירה שבה נעשה שימוש במחשב לצורך ביצוע העבירה ולכן ניתן למצוא במסגרת עבירות המחשב גם עבירות של פדופיליה באמצעות האינטרנט או הימורים באינטרנט המעוגנות גם בחוק העונשין. יחד עם זאת על פי חוק המחשבים ישנה חלוקה לעבירות רגילות שהן עבירות שבוצעו גם בעבר ללא מחשב ולעבירות בהן המחשב עצמו הוא המטרה או הכלי לביצוע העבירה.

בתחום הפלילי נהוג לחלק כיום את חוק המחשבים לשלוש סוגי עבירות כאשר עבירות רגילות הן רק סוג אחד וכאמור מדובר בעבירות פליליות המוכרות כבר לרשויות החוק כמו זיוף, גניבה, או הימורים. כיום רבים רואים במחשב דרך מתוחכמת יותר לביצוע העבירה ומשום שנעשה בו שימוש מדובר בעבירת מחשב. הסוג השני של עבירות מחשב הוא עבירות בהן בעליו של המחשב נפל קורבן למעשה פלילי וגם כאן המחשב היה הכלי לביצוע העבירה.

עבירות מחשב המוגדרות כעבירות בהן בעל המחשב הוא הקורבן הן עבירות של שיבוש והפרעה לפעולת המחשב או לחומר הנמצא על המחשב כולל מחיקתו או עריכת שינויים שלא בהסכמת בעליו של המחשב. עבירות מוגדרות נוספות הן עבירות של העברה או אחסנה של מידע כוזב במחשב, עריכה והפצה של וירוסים או סוסים טרויאניים במחשב, חדירה למחשב לצורך ביצוע של עבירה אחרת ולבסוף גם עבירה של חדירה למחשב שלא ברשות וכך מבחינת החוק חדירה למחשב של אדם אחר ללא הסכמתו אינה שונה מפריצה וגם פריצה לחשבון הדואר האלקטרוני של אדם נחשבת כעבירת מחשב.

הסוג השלישי והאחרון של עבירות מחשב על פי חוק המחשבים הוא למעשה כל עבירה מסוג אחר שבה המחשב הוא ההוכחה לאשמה ומהווה הראייה המרכזית נגד חשודים בעבירה פלילית מכל סוג. למפלג לחקירת עבירות מחשב במשטרה ישנם הכלים כיום על מנת לזהות עבירות שבוצעו באמצעות מחשב וכך להצליח להפיק מהמחשב את הראיות אשר ישמשו אחר כך בבית המשפט כהוכחה לביצוע העבירה.

נדמה כי בניגוד לכל תחומי העבירות הפליליות האחרות, כאשר זה נוגע לעבירות מחשב החוק יודע לעשות את ההבחנה בין המקרים בהם נעשה שימוש בלתי חוקי במחשב כמו הפצת וירוסים או חדירה למחשב ללא רשות לבין מקרים בהם השימוש במחשב היה על פי חוק, אך המחשב היה הכלי לביצוע עבירה אחרת. משום שהמחשב הוא לעתים רק כלי, רבים אולי מופתעים למצוא עצמם מואשמים בעבירת מחשב, כאשר למעשה ביצעו עבירה מסוג אחר אבל משום כך מי שמוצא עצמו מואשם בעבירת מחשב, מן הראוי שישתמש בשירותיו של עורך דין פלילי המתמחה בעבירות מחשב על מנת שזה ידע לטפל באישומים בהתאם.

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support