עבירות מין

מה אומר החוק על עבירות אונס, מעשים מגונים ומעשי סדום, קיום יחסי מין עם קטינים, ניצול יחסי מרות והטרדה מינית

את העבירות הפליליות אשר בגינן יכול לעמוד אדם למשפט פלילי, נהוג לחלק לקטגוריות על פי סוג העבירה, כאשר הקטגוריה הנוגעת לעבירות מין כוללת בתוכה את כלל העבירות הקשורות במין והן עבירות בהן אדם אחד פגע באדם אחר או ביצע בו מעשה כנגד רצונו ולמעשים היה אופי מיני. למרות שלעתים קשה להגדיר האם למעשה כלשהו של אדם היה או לא היה אופי מיני והאם אכן הייתה כוונה מינית למעשה, כיום ניתן למצוא מגוון של עבירות מוכרות יותר או פחות אותן נהוג להכליל בקטגוריה של עבירות מין.

מבין העבירות הנכללות כעבירות מין החמורה ביותר היא בוודאי עבירה של אונס (אינוס), בין אם בוצעה על ידי גבר ובין אם בוצעה על ידי אישה. סעיף 345 לחוק העונשין, התשל"ז- 19777, מגדיר כי עבירה של אינוס אישה היא עבירה בה בוצעה בעילה וזהו מעשה בו בוצעה החדרה של איבר או עצם כלשהו אל איבר מינה של האישה בניגוד לרצונה. גם מקרים בהם בוצעה בעילה בהסכמתה של האישה אך המעשה הושג במרמה, האישה הייתה חסרת הכרה, או בכל מצב אחר אשר מנע ממנה להתנגד וגם במקרים בהם האישה היא נערה מתחת לגיל 14 מדובר באונס.

על פי חוק העונשין, העונש המרבי למי שהורשע בעבירה של אינוס הוא עונש של 16 שנות מאסר בפועל ובמקרים חמורים יותר של אינוס ניתן על פי חוק לגזור אף עונש של 20 שנות מאסר בפועל. זאת כאשר מקרה חמור של אינוס הוא מקרה בו האונס בוצע בנערה בת גיל פחות מ- 16 שנים, מקרה בו באונס נעשה שימוש בנשק חם או קר, מקרה בו האונס לווה גם בהתעללות פיזית לפני, במהלך ואחרי האונס, מקרה בו מעשה האונס הוביל לגרימת חבלה, פגיעה נפשית או היריון וגם מקרה בו בוצע אונס קבוצתי, כלומר אונס שנעשה בנוכחותם של אנשים אחרים או בהשתתפות מספר אנשים.

מה שלמעשה מגדיר אונס כעבירת מין הוא סעיף 345 חוק העונשין, התשל"ז- 1977, ומעבר לאונס הוא מגדיר את המונחים אשר אחד השכיחים ביותר הינו בעילה אסורה בהסכמה אשר בניגוד לאונס, נעשה בהסכמה, המקרה הזה כולל מקרים בהם האישה הסכימה ליחסי המין, אך מבחינת בית המשפט מדובר עדיין במעשה אסור ובעבירה מינית כמו במקרים של קיום יחסי מין עם קטינה, ניצול קטינה במסגרת יחסי מרות או בעילה במסגרת יחסי מרות, עבירות שעליהן ניתן לקבל עונש של עד 5 שנות מאסר בפועל סה"כ.

סוג נוסף של עבירת מין הוא מעשה סדום אשר הינו מעשה כאשר המין שמתבצע בו הוא אנאלי או אוראלי. העונש על מעשה סדום משתנה בהתאם לחומרת המעשה והחוק מבחין בין היתר בשני מקרים בהם הקורבן נע בין הגילאים  14-16 ומי שטרם מלאו לו 188 שנה. מעשה סדום הוא גם כזה שהושג במסגרת יחסי מרות או יחסי תלות. העונש המינימאלי למעשה סדום הוא עונש של 3 שנות מאסר, כאשר מעשה סדום בנסיבות מחמירות לעתים נחשב כמעשה אינוס ובהתאם לכך גורר עימו גם את עונש המאסר המתאים לעבירת אינוס.

לבסוף סוג העבירה האחרונה המוכרת על פי חוק כעבירת מין היא עבירה של מעשים מגונים והיא למעשה כוללת מגוון רחב יותר של מעשים בעלי אופי מיני ולמרבית האנשים יש די הרבה סיכויים להיתקל במהלך חייהם במקרה של מעשה מגונה. מעשה מגונה על פי חוק הוא מעשה שאינו בעילה אך מעשה שהוא פעולה מינית שאינה בהסכמת שני הצדדים. ההגדרה המדויקת של מעשה מגונה הינה "מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים" ומוגדרת בסעיף 348 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 ומכך ניתן להבין שלא מעט מעשים יכולים להיכלל בתחום של מעשים מגונים. יצוין עם זאת כי גם העונשים בגין מעשים אלו הינם עונשים חמורים ובהתאם לנסיבות עלולים אף לטפס ל- 10 שנות מאסר בפועל.

בין המקרים בהם הורשעו אנשים במעשה מגונה ניתן למצוא גם מקרים של עבירות בגין הטרדה מינית. דוגמא לכך היא כאשר עובד טפח על ישבנה של עובדת לאחר שהעיר לה על לבושה האינטימי. כמו כן, גם מקרים בהם לא נעשה מגע מיני עם אדם אחר, אך המעשה עדיין נחשב למעשה מגונה כמו אוננות או חשיפה של איברי מין במקום פומבי. בין אם מדובר בעבירה קשה של אינוס ובין אם עבירה קלה יותר של מעשה מגונה בפומבי, הרשעה בעבירה מינית כוללת גם עונשים חמורים ונאשם או חשוד בעבירה כזו זקוק לשירותיו של עורך דין פלילי אשר מתמחה בתחום וידע למצוא את ההגנות הראויות.

קיימת התייחסות מיוחדת של החוק לנושא עבירות זנות, סרסרות, הדחה לביצוע זנות.

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support