עבירת תקיפת שוטרים

פנים רבות לתקיפות שוטרים – הכל מהפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו ועד תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות

אחת העבירות איתה מחמיר חוק העונשין במיוחד היא עבירה של תקיפת שוטרים. מכיוון שתפקידם של שוטרים לשמור על הסדר הציבורי, עבירה של תקיפת שוטר היא אחת מן העבירות שיש להן גם עונש מינימאלי בחוק וכך למעשה מי שמורשע בעבירה של תקיפת שוטר צפוי לעונש מקסימאלי של עד שלוש שנות מאסר, אך לעונש מינימאלי של לא פחות מחודש מאסר וכך בית המשפט מחויב לגזור את עונש המאסר המינימאלי אלא אם העבירה בוצעה בנסיבות מיוחדות המצדיקות חריגה מאותו העונש.

החוק מגדיר באופן בסיסי כי תקיפה היא מקרה בו אדם מכה אדם, נוגע, דוחף או מפעיל עליו כוח בדרך אחרת, בין אם במישרין או עקיפין ובין אם ללא הסכמתו או שהסכמתו הושגה בתרמית. הפעלת כוח יכולה להיות גם הפעלה של אמצעי כמו גז, אור, חשמל או כל דבר להוביל לחוסר נוחות או נזק ואין כל צורך להוכיח כוונת תחילה על מנת להוכיח עבירת תקיפה. כאשר זה נוגע לתקיפת שוטרים מדובר בתקיפה של שוטר במילוי תפקידו או תקיפה של אדם אחר העוזר לשוטר.

על מנת להבדיל עבירה של תקיפה מעבירה חמורה יותר של תקיפת שוטר, חייב להתקיים המרכיב המהותי הנוגע לכך כי על התוקף להיות מודע כי הוא תוקף שוטר. כך לדוגמא אדם אשר תוקף שוטר בלבוש אזרחי מבלי שהשוטר הזדהה בפני אותו אדם כשוטר, הרי שלא מדובר בעבירה של תקיפת שוטר, אך ייתכן כי אותו אדם יורשע בעבירת תקיפה בהתאם לנסיבות המקרה.

בדומה לעבירות פליליות מסוגים אחרים (כגון רצח או גניבה), החוק מציין מקרים של תקיפת שוטרים וגם של תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות אשר העונש עליהן חמור יותר. תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות היא תקיפה שבה הייתה כוונה להכשיל את השוטר, למנוע או להפריע לו למלא את תפקידו, תקיפה שבה התוקף היה מזוין בכלי ירי, אלה, מקל, אבן או כל כלי אחר ולבסוף גם תקיפה שבוצעה יחדיו על ידי יותר משלושה אנשים. זאת כאשר העונש על תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות הוא מקסימום של חמש שנות בפועל ועונש מינימאלי של שלושה חודשי מאסר.

עבירה נוספת הנקשרת לרוב לעבירה של תקיפת שוטר היא עבירה של הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו וכאן מדובר במקרים בהם אדם פועל מתוך כוונה להפריע לעבודתו של השוטר, להכשיל אותו במילוי תפקידו וגם להפריע במכוון לאדם אחר מלסייע ולעזור לשוטר למלא את תפקידו, עבירה שעונשה מקסימום שלוש שנות מאסר ומינימום של שבועיים מאסר

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support