עורך דין צבאי

במה שונה המשפט הצבאי מבית המשפט הפלילי אזרחי וכיצד עו"ד פלילי יכול לעזור לך בעת הצורך

במקביל למערכת המשפט האזרחית והפלילית בישראל פועלת גם מערכת המשפט הצבאית שבינה לבין זו הפלילית יש לא מעט קווי דמיון אך גם לא מעט הבדלים מהותיים המשפיעים על אילו המעורבים בה. אם כל אזרח כפוף למערכת החוקים והעונשים של המערכת האזרחית/פלילית, כל חייל בין אם חייל בשירות סדיר, חייל בשירות קבע, חייל מילואים וגם עובדי צה"ל כפופים למערכת המשפט הצבאית והעבירות שיבצעו ישפטו בבית דין צבאי.

בדומה למערכת המשפטית הפלילית, גם בזו הצבאית פועלת סנגוריה צבאית וכל חייל המועמד לדין בביתמשפט צבאי רשאי לבקש סנגור צבאי אשר יפעל להגנתו ומעבר לכך קיימת גם האפשרות לפנות לעורך דין פרטי, אך על מנת שזה יוכל להגן על הנאשם בבית דין צבאי חייבת להיות לו הרשאה על פי חוק לפעול בבית דין צבאי וכך למעשה יש לוודא כי מדובר בעורך דין צבאי עם אישור מיוחד לשמש כסנגור צבאי.

מכיוון שהליכי המשפט הצבאי שונים קמעה מהאזרחי והפלילי, עורך דין צבאי צריך להיות מנוסה ובעל היכרות עם החוקים והתקנות של מערכת המשפט הצבאית ולהבין את ההבדלים המהותיים ממערכת המשפט האזרחית והפלילית. עורך דין צבאי יכול להיות גם עורך דין פלילי או עורך דין בעל התמחות אזרחית נוספת ובלא מעט מהמקרים הדבר יכול להוות ערך מוסף, אך על מנת שעבודתו של עורך הדין תהיה יעילה עליו להיות מנוסה ובעל רשות לפעול במערכת הצבאית על מנת שיוכל ללוות כראוי את הנאשמים שבמקרים רבים אינם מכירים כלל את המערכת הצבאית או מבינים את ההבדלים והשוני שלה מהמערכת האזרחית.

מערכת המשפט הצבאית רשאית לשפוט את חיילי צה"ל בסדיר, בקבע ובמילואים על מגוון של עבירות, חלקן עבירות אשר נידונות גם במערכת המשפט האזרחית אך בצה"ל קיימות עבירות נוספות אשר באזרחות לא יחשבו לביצוע עבירה. חוק המשפט הצבאי הוא זה שמסדיר את סוגי העבירות השונות וכך ניתן למצוא עבירות המקבילות לעבירות אלימות פליליות במשפט הפלילי אך גם עבירות ייחודיות למשפט הצבאי כמו עבירה של היעדר משירות שהיא עבירת עריקות או עבירה של אי ציות לפקודה.

ייחוד נוסף של מערכת המשפט הצבאית היא שבלא מעט מן המקרים עבירה פלילית אשר תגרור עונש קל בבית משפט פלילי אזרחי, תקבל בבית משפט צבאי עונש חמור במיוחד. כך למשל כאשר מדובר על עבירות סמים בצבא, מדובר בעבירות שכמעט בכל המקרים יגררו עונש מאסר צבאי בעוד שעל אותה העבירה בבית משפט אזרחי לרוב יתקבל עונש קל יותר בדמות של מאסר על תנאי, עבודות שירות וקנס כספי.

מעבר לייצוג בבית דין צבאי, תפקידו של עורך דין צבאי הוא גם ליווי מקדים וייעוץ במהלך חקירת מצ"ח, משטרה צבאית חוקרת וזה למעשה הליך מקביל להליך הליווי של עורך דין פלילי במהלך חקירת משטרה. עורך הדין ידע כיצד להתמודד עם ההאשמות, כיצד להכין את התיק לבית דין צבאי ובלא מעט מקרים ניתן יהיה לנסות להעביר את התיק לבית משפט פלילי אזרחי מתוך המודעות כי בזה ניתן לקבל עונש מופחת.

חשוב גם להבדיל בין מערכת האכיפה הצהל"ית הפנימית שבה מפקדים רשאים לשפוט חיילים על עבירות משמעת לבין מערכת המשפט הצבאית שבה פועלים בתי דין צבאיים השופטים עבירות פליליות במסגרת הצבא ובאופן זהה למערכת המשפט האזרחית גם מעורבות בעבירה פלילית בצבא גוררת עימה רישום פלילי שילווה את הנאשם למשך שנים רבות ומשום כך ישנה חשיבות רבה לשימוש בשירותיו של עורך דין צבאי מנוסה אשר ידע כיצד לפעול מול האישומים בתוך מערכת המשפט הצבאית.

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support