תעודת יושר

מהי תעודת יושר, כיצד מוציאים תעודת יושר או הוכחת היעדר רישום פלילי

לא מעט אנשים אשר מנסים להתקבל לעבודה חדשה נתקלים לא פעם במעביד פוטנציאלי אשר כתנאי קבלה לעבודה מבקש מן העובד תעודת יושר. למעשה תעודת יושר שייכת כבר לעבר אך הכוונה בבקשת המעביד היא לקבל מסמך המאשר כי לעובד לא קיים רישום פלילי במשטרה. כעת נשאלת השאלה כיצד נוצר לאדם רישום פלילי, האם למעביד ישנה הסמכות לבקש רישום פלילי מן העובד ומהי הפרוצדורה הדרושה להנפקת רישום פלילי.

ראשית יש להבין כי רישום פלילי לא נרשם רק לאילו שהורשעו בבית משפט אלא גם למי שרק היה מעורב בחקירה פלילית במשטרה וגם במקרים בהם התיק הפלילי נסגר בגין חוסר ראיות או חוסר עניין הציבור, הרישום הפלילי נשאר כ- 7 שנים אז מתרחשת תקופת התיישנות וכ- 100 שנים לאחר מכן מבוצעת מחיקת רישום פלילי. גם לאילו שאכן גוררים עימם רישום פלילי חשוב להבין כי לא כל מעסיק פוטנציאלי יכול על פי חוק לבקש מרשם להיעדר רישום פלילי.

למעשה החוק מגדיר מיהם הגופים המורשים לבקש מידע אודות רישום פלילי של אדם טרם תקופת ההתיישנות והמחיקה וגם אחריהן. המעסיקים היחידים המורשים לבקש מידע אודות רישום פלילי הם מעסיקים מן התעשיות הביטחוניות כמו צה"ל, שב"כ, משטרה וכדומה וכאשר מדובר בכל גוף אחר לאותו אדם ישנה הזכות המלאה לסרב לספק מידע אודות הרישום הפלילי מבלי שייענש על כך. מעבר לכך, לאחר תקופת המחיקה הרישום הפלילי לא נמחק לחלוטין אלא שאז הוא חשוף לגורמים מצומצמים עוד יותר.

מי שבכל זאת זקוק לביצוע הנפקה של תעודת יושר או היעדר רישום פלילי צריך לגשת לתחנת המשטרה הקרובה לביתו ולוודא קודם לכן כי זו אכן מנפיקה מידע אודות היעדר מרשם פלילי. בתחנה יש להציג תמונת פספורט, דרכון או צילום של הדרכון ותעודה מזהה נוספת ולאחר מכן יש למלא טופס קצר ולאחר שיאושר ניתן יהיה להדפיס את הרישום הפלילי או טופס המאשר היעדר רישום פלילי במקום.

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support