רישום פלילי

מהו רישום פלילי, מדוע הוא נעשה ומתי נמחק התיק

מעבר לחשש הברור של כל אזרח מפני עמידה לדין במשפט פלילי בגין ביצוע עבירה פלילית הגוררת עימה עונשים לא קלים, קיים גם החשש הברור מפני רישום פלילי אשר מלווה כל אדם אשר ביצע עבירה פלילית, אך גם כאלו שתיקם נסגר. הרישום הפלילי המנוהל על ידי משטרת ישראל כולל בתוכו כל חקירה, מעצר או הליכים משטרתיים במסגרת חקירה פלילית ולמעשה אדם אשר מעורב בתיק או בחקירה פלילית מסוג כלשהו, יצטרך להתמודד בהמשך עתידו עם רישום פלילי שעלול להשפיע לא מעט על מקורות התעסוקה בעתיד.

למעשה רבים נוטים לחשוב כי רק מי שהורשע בעבירה פלילית גורר עימו רישום פלילי, אך חשוב להבין כי גם מי שנחקר במשטרה במסגרת חקירה פלילית, בין אם מדובר בעבירה משמעותית ובין אם מדובר בעבירה פעוטה יחסית שבוצעה בגיל צעיר, יגרור עימו רישום פלילי. מעבר לכך חשוב להבין כי גם אלו שהוחלט בעניינם על סגירת התיק בגין חוסר ראיות או בגין חוסר עניין הציבור יאלצו להתמודד עם רישום פלילי ורק אלו שתיקם נסגר בגין חוסר אשמה יזכו לגיליון נקי ולמעשה לא יאלצו להתמודד עם רישום פלילי.

רישום פלילי בישראל

מהסיבות האלו אזרחים ישרים ושומרי חוק אשר לקחו חלק בחקירה משטרתית בעבר ואפילו חיילים אשר עמדו למשפט צבאי, יאלצו להתמודד עם רישום פלילי אשר ילווה אותם לתקופה לא קצרה. יחד עם זאת, רישום פלילי בישראל אינו לכל החיים ועל פי החוק, לרוב, כשבע שנים לאחר הרישום הפלילי חלה תקופת התיישנות ולאחר מכן, עשר שנים חלה תקופת מחיקה ולמעשה לאחר 177 שנים מיום הרישום התיק מוגדר כתיק שנמחק.

תיק שהוגדר כתיק שנמחק אינו נמחק פיזית מן המערכת אך לאחר 17 שנה הוא אינו חשוף לכל ורק גופים מסוימים כמו משטרה או שירותי ביטחון אחרים יכולים לגשת ולעיין ברישומים פליליים כאלו. מי שטרם מלאו 17 שנים לרישום הפלילי שלו עלול למצוא עצמו בלא מעט מקרים כאשר הוא נדרש לספק תעודת יושר כתנאי קבלה לעבודה ולמעשה עליו לספק מסמך רשמי מהמשטרה וכל רישום פלילי אשר יופיע בו ימנע קבלת תעודת יושר ובעקבות כך מעסיקים רבים יעדיפו שלא להעסיק אדם בעל רישום פלילי.

חשוב לציין כי גם אם אדם אינו בטוח האם הוא גורר עימו רישום פלילי או לא, עליו להגיש בקשה מסודרת על מנת לעיין ברישום הפלילי ולאחר שהתברר כי אכן קיים רישום פלילי, על מנת למחוק אותו יש לגשת לעורך דין פלילי אשר עוסק ומנוסה במחיקת רישום פלילי. עורך הדין יבחר האם לפנות לנשיא המדינה בבקשה למחיקת הרישום או בפניה לפרקליטות או למשטרה למחיקת הרישום, על מנת להבטיח תעודת יושר נקייה וזכה אשר תבטיח כי אותו רישום פלילי ישן לא יעמוד בדרככם בעתיד.

בית א.ש.ר.א, דרך מנחם בגין 65, תא דואר 51273, תל-אביב

השארת פרטים מהירה

קידום אתרים מקצועי קידום אתרים מקצועי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support